Blog > Komentarze do wpisu
BOŚNIA: ZAMORDOWALI CO NAJMNIEJ 20 KATOLIKÓW
Policja aresztowała w Bośni i Hercegowinie (BiH) czterech Bośniaków (Muzułmanów) podejrzanych o zabicie ponad 20 chorwackich cywilów i jeńców w czasie wojny w latach 1993-94 - poinformowało biuro prokuratora krajowego w Sarajewie.

40-letni Nedżad Hodżić, 43-letni Mensur Memić, 53-letni Dżevad Salicin i 43-letni Senad Hakalović zostali aresztowani w Sarajewie, w Bihaciu na północnym zachodzie BiH oraz w Mostarze i Konjiciu na południu kraju.

- Zostali aresztowani pod zarzutem popełnienia zbrodni na cywilach i jeńcach wojennych oraz pogwałcenia praw i zwyczajów wojennych - oświadczyła prokuratura.

Do zbrodni doszło 16 kwietnia 1993 roku podczas ataku na wieś Trusina na południu kraju. Przeprowadzili go członkowie specjalnego wojskowego plutonu "Zulfikar" i 45. Zmotoryzowanej Brygady armii bośniackiej - dodało oskarżenie.

- Członkowie tych oddziałów - napisała prokuratura w oświadczeniu - zabili 19 cywilów i trzech chorwackich żołnierzy (...); rannych zostało 4 cywilów, w tym dwoje dzieci w wieku 2 i 4 lata.

Czterej oskarżeni zostaną przekazani trybunałowi BiH ds. zbrodni w dawnej Jugosławii. Trybunał ten został powołany w 2005 roku, by oenzetowski trybunał w Hadze skupił się na najpoważniejszych zbrodniach z czasów wojen na Bałkanach w lat 90. W wojnie w BiH zginęło ok. 100 tysięcy ludzi, a około 2 mln musiało opuścić swoje domy. ONET.PL  http://wiadomosci.onet.pl/2044239,12,aresztowano_czterech_oskarzonych_o_zbrodnie_wojenne,item.html

środa, 16 września 2009, narodowaantifa

Polecane wpisy