Blog > Komentarze do wpisu
CHINY: KOMUNISTYCZNE REPRESJE PRZECIWKO 200 UJGUROM
200 osób stanie przed sądem za udział w lipcowych zamieszkach w chińskiej prowincji Sinkiang, w których zginęło około 200 osób - poinformowała dzisiaj agencja AP, powołując się na rządowy chiński dziennik "China Daily". Według tej gazety procesy zaczną się już w tym tygodniu, w Urumczi, stolicy Sinkiangu.

W starciach Ujgurów z napływowymi Chińczykami, które wybuchły tam 5 lipca, według danych Pekinu zginęło 197 osób, w większości etnicznych Chińczyków - Hanów, a rannych zostało ponad 1600 osób. Przywódczyni Światowego Kongresu Ujgurów Rebija Kadir twierdzi, iż tylko jednej nocy w czasie ostatnich niepokojów w Urumczi zaginęło około dziesięciu tysięcy ludzi.

Ujgurzy, którzy są muzułmanami, związanymi kulturowo z Azją Środkową, stanowią około 40 procent 20-milionowej ludności Autonomicznego Regionu Sinkiang-Ujgur. W samym Urumczi i w większych oazach większość stanowią napływowi Chińczycy.

Napięcia na tle etnicznym są w Sinkiangu, czyli dawnym Turkiestanie Wschodnim, są bardzo silne od lat.

Według oficjalnych komunikatów rządowych, sytuacja w Urumczi wróciła po zamieszkach do normy, ale władze obawiają się, że konflikt etniczny może wybuchnąć na nowo.

ONET.PL

poniedziałek, 24 sierpnia 2009, narodowaantifa

Polecane wpisy