Blog > Komentarze do wpisu
WĘGRY: SYMBOL OKUPACJI JEST ZNIEWAGĄ DLA WOLNEGO NARODU
Około 200 osób zebrało się w Budapeszcie, żądając usunięcia pomnika żołnierzy radzieckich. W niedzielę mija 51. rocznica wkroczenia do Budapesztu sowieckich wojsk, które krwawo stłumiły rewolucję węgierską.
Pięciometrowy pomnik żołnierzy radzieckich, ozdobiony złotą gwiazdą komunistyczną - symbolem, który jest na Węgrzech nielegalny - budzi u wielu Węgrów gorący sprzeciw.

if (NJB('srodtekst') && typeof isSrd05=='undefined'){document.getElementById('rekSrd05').style.display='block';var isSrd05=true;} Manifestanci odwrócili się do pomnika plecami i utworzyli żywy łańcuch. Grupa domagała się przeniesienia monumentu do parku, gdzie po 1990 roku umieszczono inne budapeszteńskie pomniki ruchu robotniczego i radzieckich żołnierzy.

Rewolucja węgierska z 1956 roku, która zaczęła się od manifestacji solidarności z Polskim Październikiem, była próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej.

Podczas walk ponad 2.500 Węgrów zginęło, a około 20 tys. zostało rannych. Po zdławieniu rewolucji ponad 200 tys. osób opuściło kraj. (kiga) WP.PL
poniedziałek, 05 listopada 2007, narodowaantifa

Polecane wpisy